Mgr. Judita Fládrová
Co to vlastně je to Česlavita?
Vezmeme to od konce.
ITA – jmenuju se Judita Fládrová a ita je prostě konec mého jména. Jméno je něco, co mě provází celý život. A po jeho většinu mě provází (a doufám, že ještě dlouho provázet budou) i ČE a SLA.

SLA – jako slavistika, věda o slovanských jazycích.
Narodila jsem se relativně blízko slovenských hranic, a tak jsem se slovenštinou přicházela do kontaktu od dětství. Brzy mě začalo zajímat, v čem jsou si s češtinou podobné a v čem se naopak liší.
Od základní školy jsem se toužila učit rusky (a ani jsem pořádně nevěděla proč. Prostě to ve mně bylo). Toto přání se mi splnilo na střední škole, a i když naše učitelka nebyla zrovna dobrá, neodradilo mě to a ruštinu jsem se rozhodla studovat na univerzitě v Brně.
Po studiu jsem zjistila, že slovenština a ruština jsou mi málo, a pustila jsem se ještě do ukrajinštiny a polštiny.
U slovanských jazyků mě fascinuje jejich blízkost, a zároveň odlišnost. Mým snem je umět je všechny, ale… buďme realisté.
ČE – jako čeština. Jazyk, nad kterým přemýšlím každý den, který srovnávám s jinými slovanskými jazyky a neustále objevuju něco, čeho jsem si zatím nevšimla.
Pro cizince jsem ho začala učit v roce 2020, a i když to někdy není lehké, je to práce, která mě nesmírně baví.
Specializuju se většinou na Slovany, především rusky, ukrajinsky a polsky mluvící, protože díky tomu, že ty jazyky umím, přesně vím, co je pro studenty nejkomplikovanější, kde dělají chyby a jak je jejich rodný jazyk při studiu ovlivňuje.
Ve svých hodinách kladu důraz na systematičnost a přehlednost, mám ráda jasné tabulky, aby studenti viděli, že jazyk funguje podle určitých pravidel. Chci jim ukázat, že gramatika není nic děsivého. Naopak, dá se s ní velice snadno spřátelit. Stačí si k ní jen najít cestu.