Přeskočit na obsah
Domů » diakritika

diakritika

Aneb ty divné věci nad písmeny.

Diakritické znaménko je symbol, který se nachází někde u písmene – nad, vedle, pod (čeština má jen nad, ale polština ho má i pod písmenem, například ę).

Diakritika může označovat několik věcí:

    • jiný zvuk než nese písmeno bez diakritiky (například čeština, slovenština, polština – klec není kleč) 
    • délku samohlásky (například čeština, slovenština – váha není váhá)
    • přízvuk (například ruština, ukrajinština – мука́ není му́ка) 
    • doplnění chybějící samohlásky (to má například arabština, která samohlásky obvykle nezapisuje. A pokud je zapisuje, používá k tomu právě diakritická znaménka). 

 To znamená, že diakritika může změnit význam slova.

Čeština má tři typy diakritických znamének:

    • háček ˇ (v případě ď, ť (psaných na počítači, ne rukou!) se používá modifikovaná verze háčku, tzv. klička, a to z estetického důvodu. Asi je jasné, která varianta slova vypadá lépe dˇas – ďas. Háček a klička mají v češtině stejnou funkci.) 
    • čárku ´ 
    • kroužek ˚ 

Tečka nad i se jako diakritika nepočítá, protože toto písmeno v češtině ve variantě bez tečky neexistuje.

Ť ť

Ď ď

Pokud se písmena ď, ť píší rukou, používá se klasický forma háčku.

Celkem máme 15 písmen s diakritikou. Slovenština má 17 (je to rekordman mezi slovanskými jazyky). Polština jich má jen 9)

*polské ó se čte jako [u], na rozdíl od českého a slovenského ó, kde je to dlouhé o.

 

Odkud je máme?

Když se čeština začala zapisovat, vznikl ten problém, že za pomoci základní sady latinky nešlo zaznamenat všechny její zvuky. Prvně se k jejich zápisu používaly spřežky (polština je má dodnes –  sz, rz, ch, sz, dż, dź, dzi), od 14. století se spřežky zaměňují za písmena s diakritikou. Kromě písmene ch, pro které se jaké jediné píše spřežkou (a v češtině se počítá jako jedno písmeno).

Autor prvních diakritických znamének (čárky a tečky, ze které později vznikl háček) není známý, ale pravděpodobně jím byl Jan Hus.

 

Jak se píší?

Na české klávesnici poměrně jednoduše (až na pár výjimek). 2 – ě, 3 – š, 4 – č, 5 – ř, 6 – ž, 7 – ý, 8 – á, 9 – í, 0 – é. Ú je vedle p a ů vedle l.

Ó se píše trochu hůř, protože mačkáte dvě klávesy. První je čárka, která je na klávese vedle backspace, a potom o. ´+ o = ó.

A teď přijde peklo – ď, ť, ň. Abyste napsali tato písmena, musíte zmáčknout hned tři klávesy, z toho první dvě najednou. Shift + klávesu pro ´+ d, t nebo n.

 

Píšou je Češi?

Na mobilu často ne, tak je to docela nepraktické. Na počítači někteří ne, ale hodně lidí ano (taky je to do jisté míry nepraktické, musíte psát na čtyřech řadách místo třech), rukou vždy a stoprocentně ano!
Někteří cizinci mi říkali, že psaní diakritiky je komplikované a zdržuje, protože musejí pořád zastavovat, aby mohli dopsat diakritické znaménko.
To už záleží na tom, jak kdo píše. Já například často háček napojím přímo na další písmeno (viz spodní řádek), takže dokážu psát velmi rychle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *